Mevlana'dan ibretlik sözler - Mevlana'nın güzel sözleri


mevlana'dan ibretlik sözler mevlana'nın güzel sözleri Mevlana Sözleri Kısa Mevlana Sözleri ve anlamları kısa mevlana'nın felsefi sözleri mevlana'dan ibretlik sözler kısa mevlana'nın kırgınlık sözleri zorluk sözleri, mevlana

mevlana sozleri 2 guzel sozler 2 Mevlanadan ibretlik sözler    Mevlananın güzel sözleri

Açıklama

Unutulmayan manevi mevlana sözleri

Candan, gönülden söylenen güzel sözler, duâlar, niyâzlar, yakarışlar, Hakk'a doğru yükselir. Hakk'tan başka kimsenin bilmediği, bir yere kadar varır, ulaşır. (Mesnevi'den)

Hz. Mevlana der ki; "Kaderimi ben secmedim; Rabbim ikram etti. Elhamdülillah! İyiyim desem yalan olur. Kötüyüm desem inancıma dokunur. En iyisi şükre vurayım. Belki o zaman kalbim kurtulur." Duam belli duyan belli. Gerisi Takdir-i İlahi.

Üzülme der Mevlana ve devam eder; Bir yandan korku bir yandan ümidin varsa iki… kanatlı olursun. Tek kanatla uçulmaz zaten. Sopayla kilime vuranın gayesi kilimi dövmek değil, Kilimin tozunu almaktır. Allah sana sıkıntı vermekle tozunu, kirini alır. Niye kederlenirsin?

Dertsiz dua soğuktur, bir şeye yaramaz. Dertli dua ve niyaz, gönülden, aşktan gelir.

Kendinde olmaksızın, istiğrâk hâlinde edilen duâ, bambaşkadır. O duâ, duâ edenin kendinden değildir, kendinde bulunanın duâsıdır. Daha doğrusu, o duâ, gönülde bulunan Hakk'ın sözleridir. Aslında o duâyı Allah etmektedir. Çünkü duâ eden kul, kendinde olmadığı için aradan çıkmıştır. O duâ da Allah'tandır, kabul edilişi de Allah'tandır. (Mesnevi'den)

Allah'ım! sen, canları, Yâsîn soyunun gittiği yoldan canlara ulaştır.

Dua Mevlâ ile olmaktır. Mevlâ ile olan kimse için ölüm de ömür de hoştur!

mevlana sozleri 2 guzel sozler Mevlanadan ibretlik sözler    Mevlananın güzel sözleri

Kısa Mevlana Sözleri

Mevlana diyor ki; Dua edecek güzel bir gönlün yoksa, güzel yürekli insanlardan dua iste…

Dua ederken Allah'a kırık bir gönülle el kaldır. Çünkü Allah'ın merhamet ve ihsanı, gönlü kırık kişiye doğru uçar.

Ne zaman gökyüzüne bir nefes, bir dua gönderdin de ardınca ona benzer bir iyilik gelmedi?

Ey Hayy, ebedî diri olan Rabbim! Taleb ve duâ üzerine nasıl olur da kerem etmezsin. Sen kerem sâhibisin.Ey mahlûkâtın, yaratıkların canlıların ihtiyâcını gideren Rabbim! Sen varken hiç bir kimseyi hatırlamak ve ondan bir şey ummak lâyık değildir.

Yâ Rabbî! Rûhumda bir ilim katresi var. İlâhî onu hevâ rüzgarıyla ten toprağından muhâfaza eyle. Ey ihsânı çok olan Rabbim! Cefâ içinde geçip giden ömre merhamet et. Ey affetmeyi seven Rabbim! Bizi affeyle. İsyân derdimize çâre eyle. Ey yardım isteyenlerin yardımcısı! Bizi hidâyete çıkar.

Yâ Rabbî! Duâ ve yakarışlarımızda sana lâyık olmayan sözleri bilmeyerek söyleyip hatâlarda bulunmuş isek, o kelimeleri sen ıslâh et ve duâmızı kabul buyur. Çünkü sözlerin hâkimi ve sultanı ancak sensin.

Eğer dua için temiz bir nefesin yoksa temiz gönüllü bir dost bul da ondan dua iste.

Yâ Rabbî! Kerem ve lütfunla hidâyet ettiğin kalbi tekrar dalâlete, sapıklığa meylettirme. Belâları bizden sarf eyle, çevir ve değiştir. Ey affı çok olan, günahları örten Rabbim! O günahlar dolayısı ile bizden intikam alma. Bize azâb etme.

Yâ Rabbî! Biz nefis ile şeytana köpek gibi tâbi olduksa da sen, azab arslanını bize saldırtma.

Yoksullardan, dertlilerden dua iste. Define yıkık yerdedir.

Kuru duayı bırak, ağaç isteyen tohum eker.

Neden duasız bırakıyorsun dilini? Kapıyı çalmadan, açılmasını bekleyenlerden misin yoksa?

mevlanasozleri Mevlanadan ibretlik sözler    Mevlananın güzel sözleri

Anlamlı mevlana sözleri

Ey âlemin yaratıcısı! Kasvetli, kararmış, katılaşmış âdetâ taş gibi olmuş olan kalbimizi mum gibi yumuşat, feryâdımızı, âh u vâhımızı, hoş eyle ki rahmetini celbetsin, çeksin. Bizi köle gibi kullanan bu serkeş nefisten bizi satın al. O nefis bıçağı kemiğe dayandı (zulmü canımıza yetti).

Yâ Rabbî! Sana ne arz edeyim. Çünkü sen gizli ve açık her şeyi bilirsin."

Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz, ama ağlayana neden ağladığı sorulur. Sende dualarında ağla ki Rabbin sebebini sorsun.

Dua'sı olmalı insanın, bütün sevdiklerini içine alabileceği. Ve bir de seccadesi, gözyaşlarıyla rabbine varabileceği!

Hz. Mevlâna son demlerinde iken, dostu Siraceddin Tatari'yi yanına çağırarak, kendisine şu duayı ögretmiş ve sıkıntılı zamanlarında okumasını tavsiye etmiştir: Ya Rabbi! Bana ne senin zikrini unutturacak, sana şevkimi söndürecek, seni tesbih ederken duyduğum lezzeti kesecek bir hastalık; ne de beni azdıracak, şer ve kötülüğümü artıracak bir sıhhat ver. Ey Merhamet edenlerin merhametlisi! Merhametinle bu duamı kabul et.

mevlana sozleri 2 1 Mevlanadan ibretlik sözler    Mevlananın güzel sözleri

Mevlana Dua Sözleri

Niye üzülüp ağlarsın can? Bırak sevmeyen gitsin. Dua et Rabbin seni terk etmesin. İşte O terk ederse, gerçekten bitersin.

Sen 'AŞK'a sessizce 'DUA' ettin. Bense seni sağır dinledim. Sen 'AŞK'ı dualarla dilerken, ben dilsiz dudaksız "AMİN" dedim.

Her yerde olmak gibi bir duan varsa, gönüllere gir. Çünkü sevenler, sevdiklerini gönüllerinde taşırlar.

Kokuların en güzeli gönül kokusudur; çünkü o koku rabbin kokusudur. O koku kırık gönüllerde mağlup ruhlarda bulunur.

Seni bekleyişimin adı yok. Sadece yüreğimde lal olmuş duamsın.

Yağmur gibi yağarsa başına bela, bil ki dua istiyor senden Mevla…

Allah, gönlünü yatıştırsın, huzura kavuştursun! duası, hoş bir duadır; bu duaya, sen de; "Amîn!" de!

Yâ Rabbî! Bizim hâlimize bakarak muâmele etme. Kendi ikrâm ve ihsânına göre bize muâmele eyle.

Eğer fikrinde bir durgunluk varsa, iyi düşünemiyorsan, Allah'ı zikrederek fikrini uyandır, harekete geçir. Çünkü zikir düşünceyi harekete geçirir. Sen zikri şu uyumuş düşünceye güneş yap da onu canlandır. İşin aslı cezbedir aşktır. Fakat aziz dostum, çalışmayı gayreti bırakıp cezbeyi de oturduğun yerde bekleme. Cezbe kendi kendin gelmez. Gelmesi için bir gayret bir emek gerekir. Çünkü çalışmayı, ibâdeti, iyilik etmeyi bırakmak, nazlanmaya benzer. Hakk yoluna canını başını koyan hiç nazlanabilir mi ? Oğlum, ne Allah'ın lütfûna, ne de kahrına uğrayacağını düşünme; sadece onun emirlerine uymayı, nehyettiği, yapma dediği şeylerden kaçınmayı her zaman göz önünde tut.

SANA bir dua eden olsun, SEN birine dua et! Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan. SANA ummadık kapılar açan. Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, SENİ böyle ayakta tutan…


iLkSoru

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN >>> YOUTUBE KANALA GİRİŞ İÇİN TIKLA