Büyükada'da gezilecek en iyi yerler


Büyükada'da gezilecek en iyi yerler : Tatilcilerin ve gezmeyi ve gezmeyi sevenlerin uğrak adreslerinden birisi büyük adadır. Nakibey Aile Plaj Tesisleri , Viranbağ Plajı, Eskibağ Plaji gibi bir çok plajı bulunan ada sanki küçük bir cennet gibi ziyaretçilerini ağırlıyor. tarihi evleri ve doğal yaşam alanları ile Büyükada'da gezilecek en iyi yerler diye adlandırdığımız bu yerlerden çok daha fazlasını göreceksiniz. bir birindne güzel ahşap evlerin önünde fotoğraflar çekilip doğanın içinde kaybolacaksınız. büyük adanın istanbulun bir parçası olduğuna inanmakta zorluk bile çekebilirsiniz . Büyükada'da gezilecek en iyi yerler - tatil için gidilecek istanbul'a yakın yerler. Türkiyedeki az bilinen tatil yerleri

Açıklama

Büyükada Hamidiye Camii

hamidiye camii 1024x683 Büyükadada gezilecek en iyi yerler

Fetihten sonra yerli Rumlar’ın yoğun olarak yerleştikleri Marmara takım adalarından Büyükada’da XIX. yüzyılda Türkler’in de yaşamaya başlaması sebebiyle ortaya çıkan ihtiyacı karşılamak üzere II. Abdülhamid tarafından 1310’da (1892-93) Maden mahallesinde inşa ettirilmiştir. Servili veya Büyükada Camii de denilen ibadethâne günümüzde adanın merkez camisi olarak kullanılmaktadır. istanbulda tatile gidilecek yerler..

Büyükada Çankaya Caddesi

buyuk ada cankaya caddesi Büyükadada gezilecek en iyi yerler

Tarihi evleri ile dikkatleri üzerine çeken büyükada çankaya caddesi ile nostalji severleri kendine hayran bırakıyor. bu adanın atmosferi günümüzden çok çok eski.. sanki 1800 lü yıllarda yaşıyormuş gibi hissettiren ve ince işçilikleri ve dogal atmosferi ile büyük ada sizi kendisine hayran bırakacak. istanbulda gezilecek yerler listesinde bir numara diye bileceğimiz ada hala günümüzde en çok ziyaret alan yerlerden birisidir.

Lev Troçki’nin Büyükada’daki Evi

%name Büyükadada gezilecek en iyi yerler

Büyükada’da, harabeye dönen, ünlü Rus siyasetçi Lev Troçki’nin kaldığı ev büyük adaya gidenlerin uğrak yerlerinden.Ekim Devrimini yöneten 3 kişiden biri olan Lev Davidoviç Troçki’nin büyük adada ne işi olduğuda en çok merak edilen konulardan birisi. 1917-1924 arası Kızıl Ordu komutanlığı yapan Troçki, Lenin’in ölümünden sonra Stalin’le girdiği iktidar mücadelesini kaybeder ve ilk olarak 1929 da İstanbul’a sürgüne yollanır. Troçki en güvenilir yer olarak gözlerden ırak Prinkipo’yu (Büyükada) mesken tutar ve tam 4,5 yıl Büyükada’da kalır. eğer istanbuldaysanız ve istanbula gezmeye geldiyseniz mutlaka Büyükada'da gezilecek en iyi yerler diye bileceğimiz bu yerlere göz atmalısınız..

Büyükada Rum Yetimhanesi

%name Büyükadada gezilecek en iyi yerler

Büyük adada en çok gezilen yerlerden biriside rum yetimhanesidir hala büyük adaya gitmediyseniz çok geç kalmışsınız demektir. büyük ada istanbuldan çok yzakta bir hayata ev sahipliği yapmaktadır. temiz havası ve doğal güzellikleri ile küçük kaçamaklar için harika gezilecek yerlere ev sahipliği yapmaktadır..

Büyükada Rum Yetimhanesi geçmişine göz atacak olursak, bina ilk olarak Prinkipo Palace Otel adı ile inşa edilir ve bir kısmının casino olarak işletilmesi planlanır . Ancak otelin Büyükada’nın ahlakını bozacağını düşünen ada sakinleri, dönemin Osmanlı Padişahı II. Abdülhamid’i bu konuda ikna ederler ve II. Abdülhamit de binanın otel olarak işletilmesine müsaade etmez. Bu gelişmeler neticesinde faaliyete geçemeyen yapı, el değiştirmek zorunda kalır. Büyükada'da gezilecek en iyi yerler

Büyükada Hesed Le Avraam Sinagogu

Buyukada Hesed Le Avraam Sinagogu Büyükadada gezilecek en iyi yerler

istanbulda gezilecek en iyi yerlerden birisi olan büyük ada fotoğraf çekilmek isteyenlerinde en uğrak yerlerinden birisidir. doğası ve tarihi yapısı ile bulunmayacak bir nimet olan büyük ada gerçekten doğal bir film stüdyosu gibidir. hatta söyleki adada bir çok film çekilmiştir.. o filmlerde içinizi kıpır kıpır eden doğal yazlık mekanların çoğu bu adadadır..

Büyükada Sinagogu olarak da bilinen Hesed Le Avraam Sinagogu, Büyükada'da bulunan bir sinagogdur. Yaz aylarında İstanbul'dan Büyükada'ya tatile giden Yahudi ailelere hizmet verdiğinden sadece yaz mevsimlerinde açıktır.

Büyükada Tabiat Parkı

buyukada tabiat parki Büyükadada gezilecek en iyi yerler

Doğayı ve temiz havayı çiğerlerinize kadar hissedeceğiniz büyük ada tabiat parkı huzuru arayanların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer.. istanbulda iki günlük tatil yapacak olan kişilerinde listelerinde mutlaka büyük ada olmalı. günlük yada iki günlük tatil mekanlarından birisi diyebiliriz büyük ada için.

Aya Yorgi Kilisesi

aya yorgi klisesi Büyükadada gezilecek en iyi yerler

Adaya giden tatilcilerin en çok uğradıkları mekanlardan biriside Aya yorgi kilisesi. kilisenin bulunduğu tepede çok güzel bir manzara sizleri karşılıyor olacak. istanbuldan kaçamak tatil yapanlar buraya gittiklerinde istanbulu daha önce hiç böyle görmediklerini dile getirecekler..

Patrikhane kayıtlarından elde edilen bilgilere göre Aya Yorgi Manastırı'nın inşa ediliş tarihi 1751'dir. Bu tarihte inşa edilmiş olan küçük kilise, şapel ve dua yeri eski kilise olarak bilinir ve iki katlı, kiremit örtülü küçük bir yapıdır. Tepede çan kulesinin arkasındaki kesme taştan yapılmış olan kilise ise yeni Aya Yorgi Kilisesi'dir ve 1905 yılında inşa edilmiş, 1909 yılında kullanıma açılmıştır.

Reşat Nuri Güntekin’in Evi

Resat Nuri Guntekinin Evi 1024x680 Büyükadada gezilecek en iyi yerler

Büyük adaya gidipte Önemli yazarlarımızdan biri olan Reşat Nuri Güntekin’in Evini görmeden dönmekte olmaz manzarası ve essiz mimarisi ile fotoğraf çekilmeden önünden geçemeyeceğiniz bu güzel ev büyük ada ziyaretçilerinin en uğrak mekanlarından birisi. sahil kenarında olan bu şık ve güzel ev ziyaretcilerine huzur ve mutluluk dağıtmaya devam ediyor. Büyükada'da gezilecek en iyi yerler.. Tatilcilerin en çok merak ettikleri muğla için buradan devam...


iLkSoru

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YOUTUBE KANALIMIZI TAKİP EDİN >>> YOUTUBE KANALA GİRİŞ İÇİN TIKLA